ANDALUCIA- južná oblasť Španielska a centrum svetoznámeho náročného umenia "flamenco". Preto sa tak nazýva aj nás umelecký súbor, ktorý AKO PRVÝ NA SLOVENSKU začal šíriť túto španielsku ľudovú kultúru. V Bratislave pôsobí od roku 1988 vďaka choreografke a riaditeľke Mgr.art Vierke Masarykovej. "V tom období bolo mojím veľkým snom priblížiť Slovákom nepoznanú krásu umenia flamenco."

   Riaditeľka súboru sa tak stala zakladateľkou flamencovej scény na Slovensku a súbor ANDALUCIA kolískou všetkých nadšencov  flamenca, ktorí dnes na Slovensku pôsobia. 

   Inšpiráciu pre prácu čerpajú choreografka a jej dcéra–pedagogička a sólistka Lucka, pravidelne na tanečných kurzoch v Španielsku v regióne Andalucia. Umenie flamenco patrí k najťažším a najnáročnejším tanečným prejavom na svete.  A to vďaka hlbokému precíteniu a viacerým súčasným rytmom jednotlivých častí tela.

   Pod súborom Andalucia pôsobí 1.SÚKROMNÁ TANEČNÁ ŠKOLA v štýle "flamenco" na Slovensku, ktorá vychováva tanečníkov od 5 rokov do neobmedzeného veku.

   Repertoár súboru tvoria všetky základné druhy tancov flamenca z celej oblasti Andalucie. V programe vyniknú prekrásne kostýmy Anny Klementovej, hra na kastanety, potlesky, neopakovatelná originálna španielska hudba, ukážka veselej fiesty, temperament, rytmus, vášeň. Zaujímavou časťou je blok "Noc v Alhambre" s ukážkou arabského folklóru - bellydance, ktorý priblíži divákovi rôznorodosť tanečných vplyvov na utváranie flamenca do dnešnej podoby.

   Veľkou výhodou všetkých členov Andalucie je, že flamenco môžu tancovať všetci v neobmedzenom veku a po absolvovaní prípravného kurzu majú možnosť naďalej rozvíjať svoj talent na predstaveniach doma aj v zahraničí.